Tutaj jesteś

Stocznia w Gdańsku – krwawa historia

6 stycznia 2022 Podróże Stocznia gdańska

Stocznia Gdańska jest symbolem zwycięskiej walki ze zniewoleniem komunistycznym. Warto podkreślić, że historia Stoczni Gdańskiej jest obecnie o wiele bogatsza, niż się można spodziewać.

Historia Stoczni Gdańskiej

Stocznia Gdańska to miejsce, które na stałe zapisało się w historii naszego kraju. W tym miejscu w grudniu 1970 r. powstały strajki, które były brutalnie tłamszone przez władze komunistyczne. Protestujący napotkali silny opór, w postaci oddziałów wojska, które otworzyły do nich ogień i polała się krew. Prawie 10 lat później cały świat zwrócił oczy znowu w stronę stoczni w Gdańsku. Połowa sierpnia 1980 r. przyniosła wiele zwolnień z pracy. W ten sposób doszło w tym miejscu do strajku okupacyjnego – protesty objęły praktycznie całą Polskę. Warto podkreślić, że nie był to tylko strajk w obronie kilku skrzywdzonych, wyrzuconych osób z pracy, lecz w obronie godności wszystkich Polaków. Po tych przykrych wydarzeniach został utworzony Międzyzakładowy Komitet Strajkowy, a spisane na drewnianych tabliczkach 21 postulatów stało się swoistym warunkiem zakończenia strajku. To także symbol ,, polskiego Sierpnia”.

Dzieje Stoczni w Gdańsku

Należy pamiętać o tym, że Stocznia Gdańska przechodziła wiele różnych losów. Wielki kryzys przyszedł po 1990 roku. Stocznia w tym okresie była niedoinwestowana i fatalnie prowadzana. Przez to pojawiło się wiele trudności z realizacją kontraktów. Niestety wzrosło zadłużenie i zmieniała się na długo struktura własnościowa w przedsiębiorstwie. Warto pamiętać o tym, że dzieje stocznie to nie tylko okres komunistycznej Polski, bowiem pierwsze okręty budowane były w tym miejscu jeszcze w XV wieku. Natomiast w XIX wieku działały w tym miejscu niemieckie stocznie. Stocznia gdańska miała wiele wzlotów i upadków, a jej historia jest bardzo bogata.

Stocznia Gdańska – Wniosek o wpisanie na Listę UNESCO

Polska delegacja pod przewodnictwem wiceminister kultury Magdaleny Gawin, złożyła wniosek o wpisanie Stoczni Gdańskiej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Miało to miejsce 31 stycznia 2020 roku. Warto podkreślić, że do wpisu na listę UNESCO miejsce będzie obejmowało zdecydowaną większość obszaru byłej Stoczni Gdańskiej. Po drugiej wojnie światowej stała się ona bardzo ciekawym przykładem wielkoskalowego, państwowego zakładu przemysłowego. Bardzo dużo elementów obszaru, który jest przedmiotem wniosku to przede wszystkim najistotniejsze historycznie i utrwalone w ikonografii oraz kulturalnych narracjach obiekty, a także przestrzenie powiązane z krwawymi strajkami. Ponadto Stocznia Gdańska to również symbol ruchu Solidarności. Wśród obiektów, które mają być wpisane do listy Światowego Dziedzictwa UNESCO wliczyć można Bramę nr 2 – jest to miejsce, którym wchodzi się do Stoczni. W obecnych czasach uznawane jest za symbol wolności. W czasie strajków było to miejsce spotkań, a także kontaktów pomiędzy strajkującymi robotnikami i osobami udzielającymi im wsparcia. Ponadto zagraniczne media nieraz były obecne w tym miejscu.

Miejsca parkingowe w Gdańsku

Redakcja gdanskhostel.com.pl

Na stronie gdańskhostel znajdziesz ciekawe artykuły dotyczące wakacyjnych podróży i turystyki. Znajdziesz także porady i rekomendacje dotyczące, nie tylko wakacyjnych, aktywności sportowych i rekreacyjnych.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?