Tutaj jesteś

Kim jest przewodnik turystyczny w Polsce?

2 marca 2022 Podróże przewodnik turystyczny po polsce

W obecnych czasach coraz więcej osób w Polsce korzysta z usług przewodnika turystycznego. W ten sposób można o wiele lepiej zagospodarować czas zwiedzania atrakcji czy zabytków. Przewodnik turystyczny po Polsce posiada stosowną wiedzę, którą będzie się dzielił ze swoimi klientami – także zagranicznymi. Dzięki niemu można być spokojnym o jakość naszej wędrówki.

Kim jest przewodnik turystyczny?

Wiele osób zastanawia się, kim jest przewodnik turystyczny. Przewodników dzieli się głównie na: miejskich, terenowych, a także górskich. Ich zadaniem jest oprowadzenie turystów, a także odwiedzających. Ponadto udzielają fachowej i aktualnej informacji o kraju, odwiedzanych kurortach, obszarach, a także obiektach. Przewodnik sprawuje opiekę nad turystami bądź odwiedzającymi w zakresie, który wynika z umowy. W czasie prowadzenia turystów po na przykład górach będzie troszczył się o ich bezpieczeństwo – zwłaszcza podczas wejść, które wymagają specjalistycznych technik i zastosowania fachowego sprzętu.

Przewodnik dla turysty – jak nim zostać?


Żeby zostać przewodnikiem dla turysty, należy spełnić kilka podstawowych wymagań. Trzeba być osobą pełnoletnią, niekaraną za przestępstwa umyślne bądź inne popełnione w związku z wykonywaniem zadań przewodnika turystycznego bądź pilota wycieczek. Ponadto należy posiadać wykształcenie co najmniej średnie bądź średnie branżowe – matura w tym przypadku nie będzie wymagana. Należy pamiętać o tym, że przewodnik turystyczny górski powinien także mieć ukończony specjalistyczny kurs, a także zdać egzamin państwowy. W przypadku przewodników miejskich oraz terenowych nie trzeba ukończyć kursu i zdawać egzaminu państwowego, ponieważ zawód ten jest zderegulowany. Pomimo tego, warto wziąć udział w kursach dla przewodnika turystycznego – dzięki temu zdobędzie się wiedzę na temat wybranych miast czy regionów turystycznych. Oprócz tego przewodnik może dobrze poznać metodykę pracy przewodnika turystycznego, która będzie niezbędna do profesjonalnego wykonywania tego zawodu.

Przewodnik turystyczny – dlaczego warto nim zostać?

Podjęcie pracy przewodnika turystycznego może dać wielkie możliwości. Przede wszystkim można poznać ludzi z całego świata, którzy będą przyjeżdżali zobaczyć dany region czy np. góry. Oprócz tego można dzielić się wiedzą dotyczącą miejsca, po którym oprowadza się turystów. Ponadto możemy być ambasadorem miejsca, w którym pracuje przewodnik turystyczny. Oczywiście praca przewodnika turystycznego wymaga sporej wiedzy, a także umiejętności jej przekazywania. Warto znać język obcy, angielski będzie w tym wypadku podstawą, bowiem do Polski przyjeżdża wielu zagranicznych turystów, którzy szukają przewodników w ich języku. Przewodnik turystyczny to dość trudna i odpowiedzialna profesja, ponieważ jest to praca z ludźmi, za których trzeba wziąć odpowiedzialność. Warto podkreślić, że jest to zawód, który wymaga stałej aktualizacji wiedzy. W tym zawodzie trzeba liczyć się przede wszystkim z pracą w różnych warunkach pogodowych.

Miejsca parkingowe w Gdańsku

Redakcja gdanskhostel.com.pl

Na stronie gdańskhostel znajdziesz ciekawe artykuły dotyczące wakacyjnych podróży i turystyki. Znajdziesz także porady i rekomendacje dotyczące, nie tylko wakacyjnych, aktywności sportowych i rekreacyjnych.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?