gdanskhostel.com.pl

Strona o turystyce i wakacyjnych podróżach

Podróże

Gdzie na wakacje w Polsce? Kierunki tradycyjne i zupełnie nietypowe

Gdzie na wakacje w Polsce? Kierunki tradycyjne i zupełnie nietypowe

Planowanie wakacji to prawdziwe wyzwanie. Ciągle pojawiają się nowe pomysły i kierunki wyjazdu. Najczęściej na pytanie, gdzie na wakacje w Polsce, pada odpowiedź „nad morze lub w Tatry”. Warto jednak poznać i inne ciekawe wakacyjne miejsca.

Kierunki tradycyjne, czyli morze i góry

Dwa najpopularniejsze kierunki wakacyjne w Polsce to morze i góry. Bałtyk przyciąga wczasowiczów jak magnes, mimo niezbyt ciepłej wody i nie zawsze słonecznej pogody. Popularne miejscowości – Międzyzdroje, Kołobrzeg czy Krynica Morska są oblężone. Jest jednak sporo ciekawych i pięknie położonych miejsc, gdzie nie tylko jest luźniej, ale i taniej.

Góry to przede wszystkim Tatry i Zakopane oraz Karkonosze z mocno oblężonymi Karpaczem i Szklarską Porębą. Jednak gór mamy w Polsce nieco więcej. Sudety to nie tylko Karkonosze, ale wiele innych pasm z wieloma atrakcjami. Wśród nich wyróżniają się Góry Sowie, nie tylko piękne, ale i kryjące wiele tajemnic. Warto odwiedzić też Góry Złote czy masyw Śnieżnika. Spokojne Bieszczady i Beskidy oraz nieco zapomniane Góry Świętokrzyskie też pozwolą doskonale odpocząć.

Mało popularne ciekawe kierunki

W Polsce jest wciąż sporo nieodkrytych miejsc. Takie jest przepiękne, tajemnicze Roztocze, które oferuje nie tylko wspaniałe wędrówki, ale także unikatową przyrodę i interesujące zabytki.
A może odpowiedzią na pytanie, gdzie na wakacje w Polsce jest Szlak Piastowski? Odkrywanie początków państwa polskiego podczas wędrówki po Wielkopolsce może być przygodą życia.
Innym ciekawym kierunkiem jest Podlasie, z niezwykłą przyrodą doliny Biebrzy i ciekawą kulturą. Jeśli ktoś chce spokoju i ciszy, to jest to dla niego idealny kierunek wakacyjny.

A może nad jeziora?

Miłośnicy wody mogą wybrać jeziora. To nie tylko przepiękne Mazury, ale także inne pojezierza, np. Augustowskie, Pomorskie czy Wielkopolskie. Wczasy na żaglówce lub kajaku mają wielu zwolenników.
Ale oprócz jezior pływać można także po rzekach i kanałach. W wielu krajach jest to często wybierana forma wakacyjnego wypoczynku.
Można też połączyć góry i jeziora. Na chętnych czekają Jeziora Żywieckie, Solińskie czy Rożnowskie i okalające je góry.

Nietypowe wakacje, czyli geoturystyka

Raczkującym w Polsce sposobem spędzania wakacji jest geoturystyka. To połącznie odpoczynku z oglądaniem najciekawszych tworów geologicznych czy poszukiwaniem minerałów i skamielin. Warto zapoznać się z istniejącymi w Polsce geoparkami, które obejmują nie tylko atrakcje geologiczne, ale także przyrodnicze i kulturowe.
Geoturystyczne eldorado w Polsce to Dolny Śląsk. Chyba nigdzie nie ma tylu interesujących i coraz lepiej wyeksponowanych geologicznych rarytasów, które zachwycą nawet tych, którzy geologią się nie interesują.
Gdzie warto przyjechać? Słynna Kraina Wygasłych Wulkanów zachęca do odwiedzin wieloma stożkami po dawnych wulkanach. Tu także można znaleźć przepiękne agaty. Równie ciekawa jest Ziemia Kłodzka i Przedgórze Sudeckie. Można tu spotkać unikatowe minerały, zwiedzić kopalnie złota, srebra, węgla czy niklu, a także podziwiać wspaniałą architekturę licznych zamków i pałaców.