Tutaj jesteś

Co warto zwiedzić w Słowińskim Parku Narodowym?

1 marca 2022 Podróże Słowiński Park Narodowy

Słowiński Park Narodowy jest jednym z najpopularniejszych parków narodowych w Polsce. Obecnie obejmuje on powierzchnię ponad 301 km² – w jej skład wchodzi przede wszystkim Mierzeja Łebska, Jezioro Łebsko, Nizina Gardeńsko, a także Jezioro Gardno. Bardzo rozpoznawalnymi elementami, które wyróżniają Słowiński Park Narodowy na tle innych parków, są ruchome wydmy. Należy pamiętać, że oprócz nich warto zwiedzić inne elementy w tym parku. Zaliczyć do nich można przede wszystkim: torfowiska, nadmorskie bory, morenę czołową, która pochodzi z ostatniego zlodowacenia, a także przymorskie jeziora. Warto dowiedzieć się, co trzeba zobaczyć w Słowińskim Parku Narodowym.

Najsłynniejsza z wydm – Wydma Łącka

Najpopularniejszą wydmą, która znajduje się w okolicach miasta Łeby, jest Wydma Łącka. Warto podkreślić, że jej nazwa pochodzi od wsi Łączka, która została trzysta lat temu zasypana przez tę wydmę. Wysokość tej wydmy dochodzić może aż do 42 metrów n.p.m. Góra Łącka jest jej najwyższym punktem. Z jej szczytu można zobaczyć panoramę o pięknej urodzie. Widać z niej Morze Bałtyckie, Rowokół, Jezioro Łebsko oraz resztę obszaru ruchomych wydm.

Wydma Czołpińska

Będąc w Słowińskim Parku Narodowym, trzeba zobaczyć Wydmę Czołpińską, która znajduje się blisko miejscowości Czołpino. Należy pamiętać, że możemy się na nią dostać, jeśli będziemy podążali nadmorskim brzegiem z Łeby – trzeba przejść aż 20 kilometrów. O wiele łatwiejszą opcją na dotarcie do tej wydmy jest dostanie się do Smołdzińskiego Lasu. Do tego miejsca można dotrzeć samochodem i zaparkować go na jednym z parkingów. W takim przypadku będziemy mieli jedynie dwa kilometry do przejścia. Wydma Czołpińska jest znaną i piękną wydmą.

Zatopiony Las W okolicy Wsi Czołpin

Wiele turystów będąc w Słowiński Parku Narodowym, odwiedza Zatopiony Las, który jest pozostałością po puszczy bukowo-dębowej – rosła ona w okolicach Czołpina ponad trzy tysiące lat temu. Nasi przodkowie ją ścieli bądź spalili, a pozostałości po czasie zostały wchłonięte przez wody naszego morza. Pierw znajdowały się one pod wodą, a kolejno pod warstwami piasku, które zostały naniesione przez fale morskie. Jednakże ogromny sztorm, który nawiedził tę okolicę parę lat temu, przyczynił się do odsłonięcia pozostałości po pradawnym lesie. Z tego powodu od kilku lat tłumy turystów przychodzą w to miejsce, które jest okryte nutką tajemniczości. Trzeba też wspomnieć o tym, że „Zatopiony Las” znowu powoli zostaje zasypywany przez niesione z morzem piaski. Można śmiało rzecz, że jest to wyraźny znak, aby się spieszyć, jeśli chcemy zobaczyć ten piękny cud natury – niedługo znów może zostać zasypany.

Rowokół

Będąc w Słowińskim Parku Narodowym nie wolno zapomnieć o najwyższym wzniesieniu polodowcowej moreny czołowej. Rowokół to wzgórze, które jest wysokie na 115 metrów i leży w okolicy wsi Smołdzino. W tym miejscu znajdziemy piękną wieże widokową, z której można zobaczyć wspaniałą panoramę na piękne okolice Słowińskiego Parku Narodowego.

Jakie hobby rozwijać w czasie wolnym i dlaczego warto?

Redakcja gdanskhostel.com.pl

Na stronie gdańskhostel znajdziesz ciekawe artykuły dotyczące wakacyjnych podróży i turystyki. Znajdziesz także porady i rekomendacje dotyczące, nie tylko wakacyjnych, aktywności sportowych i rekreacyjnych.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?