Tutaj jesteś

Historia Opery Leśnej w Sopocie

6 stycznia 2022 Podróże Sopot Opera Leśna

Festiwal Sopot Opera Leśna stał się bardzo popularny w XXI wieku. Ciężko znaleźć Polaka, który nie słyszał o tym wydarzenie. W Sopocie znajdziemy efektowną budowlę, która jest sceną dla wielu polskich festiwalów muzycznych. Warto dowiedzieć się nieco o historii tej sceny.

Wszystko co warto wiedzieć

W 2021 roku było znowu głośno o Operze leśnej w Sopocie. Było tak za sprawą Polsat Super Hit Festiwal, który był jedną z najciekawszych imprez muzycznych w roku. Dlatego warto przypomnieć sobie o fascynującej historii Opery Leśnej. Mało kto wie, że ma ona już przeszło 100 lat. Należy pamiętać, że amfiteatr został zbudowany w 1909 roku, gdy Sopot leżał jeszcze na terytorium niemieckim. Często wydaje się, że las jest ostatnim miejscem, w którym warto postawić scenę koncertową. Nic bardziej mylnego, ponieważ Paul Walther-Schäffer kapelmistrz z Gdańska, posiadał nieco inne zdanie na ten temat. W czasie jednego ze spacerów po ładnych sopockich lasach, wszedł na piękną polanę o świetnej akustyce. W tym momencie narodził się w jego głowie pomysł, aby w tym cudownym miejscu postawić scenę. Warto podkreślić, że czas od pomysłu do jego realizacji był niebywale krótki. Burmistrz szybko zgodził się na propozycję złożoną przez Walthera i przystąpić do pracy nad budową Opery Leśnej. Obiekt zaczęto budować w kwietniu, a już pod koniec sierpnia tego samego roku na deskach opery można było podziwiać Obóz nocny w Grenadzie” Conradina Kreutzera. Okazało się, iż pomysł na postawienie opery w głębi lasu był wręcz strzałem w dziesiątkę. Trzeba też wspomnieć o tym, że Sopot – podobnie jak w czasach teraźniejszych – był dobrze znanym kurortem wypoczynkowym. Przybywało do niego wiele spragnionych rozrywki tłumów. Ludzie zaczęli masowo odwiedzać nowopowstały obiekt w lesie. W ten sposób Sopot niezwykle szybko zaczął być nazywany drugim Bayreuth. Najpierw na deskach Opery Leśnej w Sopocie wystawiano wszelkie dzieła najwybitniejszych niemieckich twórców – dominował głównie Wagner. Lecz poza sławnymi festiwalami operowymi, w Operze Leśnej miały miejsce także konkursy piosenki – podobnie jak w czasach obecnych.

Opera Leśna w Sopocie – nowożytna historia

Po drugiej Wojnie Światowej repertuar grany w Operze Leśnej trochę się zmienił. Mimo tego, że na scenie można było podziwiać wiele dzieł operowych, to program przesunął się znacząco w kierunku muzyki popularnej. Warto podkreślić, że od 1964 roku w Operze Leśnej w Sopocie regularnie zaczęto organizować Międzynarodowy Festiwal Piosenki, w którym można było podziwiać wykonawców z dawnego Bloku Wschodniego. Również w tym roku kopuła obiektu została okryta charakterystycznym pomarańczowym daszkiem. W Operze Leśnej zagrał np. Johny Cash – miało to miejsce w 1987 roku. Trzeba też wspomnieć, że po upadku ZSRR organizacja imprezy została przejęta przez Polską Telewizję Publiczną. Jeszcze dekadę temu, bowiem w 2009 roku świętowane było stulecie Opery Leśnej w Sopocie, a w kolejnych latach obiekt doczekał się zasłużonej renowacji. W ten sposób obiekt będzie mógł służyć ludziom przez wiele kolejnych lat.

Miejsca parkingowe w Gdańsku

Redakcja gdanskhostel.com.pl

Na stronie gdańskhostel znajdziesz ciekawe artykuły dotyczące wakacyjnych podróży i turystyki. Znajdziesz także porady i rekomendacje dotyczące, nie tylko wakacyjnych, aktywności sportowych i rekreacyjnych.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?