Obecnie istnieją dwie hipotezy etymologii terminu ”Spa”. Pierwsza z nich zakłada przede wszystkim, iż wyraz SPA to po prostu akronim od łacińskiej sentencji „Sanus Per Aquam” – w bezpośrednim tłumaczeniu znaczy: zdrowy przez wodę. Tego typu potwierdzenie zostało ukute w czasach starożytnych, gdy obserwowano wszelkie dobroczynne działania wód termalnych na ludzkie ciało, a ponadto dostrzeżono bardzo silną więź pomiędzy zdrowiem psychicznym, fizycznym.
Spa co to jest?
Starożytni Grecy oraz Rzymianie budowali łaźnie publiczne, tzw. termy, które były świetnym miejscem dbania o higienę, a ponadto stanowiły także centrum życia kulturalnego i społecznego. Warto podkreślić, że oprócz basenów z zimną oraz cieplejszą wodą, łaźni parowych – które dziś nazywane są saunami – sal do masażu oraz wypoczynku, termy mieściły w sobie także spore biblioteki, wszelkie pokoje muzyczne, a sporadycznie nawet stadiony. Rzymianie są absolutnymi pionierami w kwestii Spa, bowiem każdy z nich mógł zrelaksować swe ciało i umysł, a ponadto nadrobić zaległości towarzyskie i ubić wiele interesów – tego typu forma spędzania czasu była praktycznie niespotykana w innych częściach świata. Wszelkie termy rzymskie były dostępne dla każdej osoby: ludzi wolnych, a nawet niewolników, którzy byli sprowadzani do Rzymu przez arabskich handlarzy.
Wyraz SPA
Istnieje także inna hipoteza, która wyjaśnia skąd pochodzi i co znaczy wyraz SPA, która zakłada, iż obecne ośrodki odnowy biologicznej wzięły swoje nazewnictwo od belgijskiego uzdrowiska, które umiejscowione jest w prowincji Liege. Trzeba też wspomnieć o tym, że miast Spa mieści się między wzgórzami, w niesamowicie malowniczej dolinie, która jest częścią Ardenów. W tej okolicy mieszczą się gorące źródła, które zostały odkryte już podczas panowania Imperium Rzymskiego. Jeśli mowa o wzmiankach o Spa jako kurorcie leczniczym, który wykorzystuje gorące źródła termalne mieszczące się w okolice, to pojawiają się one w dokumentach datowanych już w okolicy pierwszej dekady XIV wieku. Należy pamiętać, że z tą miejscowością związanych jest wiele różnych legend, a także podań.
Spa w jednej historii
Ciekawą legendą jest historia pewnej niewidomej od urodzenia kobiety. Głosi ona tak, że pewnego razu zatrzymał się u niej w domostwie pewien wędrowiec, który z niesamowitym zapałem opowiadał jej o malowniczej wiosce, nad którą widnieją wielkie góry, a roślinność jest bogata jak nigdzie indziej. Pomimo tego, iż kobieta nie mogła tego zobrazować, to postanowiła pójść do doliny i choć przez chwilę pobyć wśród tych malowniczych okolicznościach przyrody. Po upływie paru dni i wyczerpującej wędrówce, kobieta usłyszała szum strumyka w niedalekim pobliżu. Nie minęła chwila i poszła obmyć swe ciało po trudach drogi. Po chwili nie wiadomo dlaczego, lecz odzyskała wzrok. Oczywiście jest to tylko jedna z legend, jednakże fakty historyczny mówią o tym, iż jednym z najwierniejszych kuracjuszy Spa był sam Henryk VIII Tudor, który był władcą królestwa angielskiego. Jego liczne wizyty sprawiły, iż ośrodek został sławny w całej Europie.