Tutaj jesteś

Najciekawsze obiekty UNESCO w Polsce

7 stycznia 2022 Lifestyle UNESCO Polska

Lista UNESCO jest przede wszystkim rejestrem najcenniejszych obiektów na świecie. UNESCO Polska to aż trzynaście pięknych miejsc w naszym kraju. Warto dowiedzieć się nieco o tych miejscach i które z nich są najciekawsze.

Obiekty UNESCO w Polsce – Zamek Krzyżacki w Malborku

Do jednych z obiektów UNESCO w Polsce zaliczany jest Zamek Krzyżacki w Malborku. Jego wielkość to aż 250 000 metrów sześciennych – jest najdoskonalszym przykładem obronnej budowli gotyckiej. Zlokalizowany jest w północnej części miasta Malbork na prawym brzegu rzeki Nogat. Obecnie nazywany jest największą górą ceglaną w Europie, ponieważ do jego budowy Krzyżacy poświęcili miliony sztuk tego budulca. Obecnie obiekt ten jest praktycznie całkowicie wyremontowany, a turyści mogą zwiedzić sporą część tej wielkiej warowni. Należy pamiętać o tym, iż Malbork zaliczany jest do jednych z największych muzeów w Polsce.

Stare Miasto w Warszawie

Na Warszawską Starówkę składają się dwa średniowieczne miasta – Stara Warszawa i Nowe Miasto – razem z Zamkiem Królewskim, który do nich przylega. Warto podkreślić, że Stare Miasto w Warszawie zaczyna się od zamku królewskiego, a jego koniec jest przy barbakanie. Trzeba też wspomnieć o tym, że podczas Powstania Warszawskiego blisko 86% Starego Miasta zostało zniszczone przez niemieckich nazistów. Tuż po wojnie, bo w ciągu pięciu lat stare miasto w Warszawie zostało odbudowane.

Hala Stulecia Wrocław

W czasach komunizmu Hala Stulecia miała nazwę Hali Ludowej. Jest to hala widowiskowa, która została wybudowana w latach 1911-1913 przez Maxa Berga – jej styl jest wczesnomodernistyczny. Warto podkreślić, że jest to konstrukcja przełomowa w historii architektury i została zbudowana na planie koła – żelbeton został wykorzystany do jej budowy. Należy pamiętać, iż Hala Stulecia we Wrocławiu została dodana na listę UNESCO w 2006 roku.

Puszcza Białowieska

Jeśli myślimy o pięknym lesie, to na myśl przychodzi Puszcza Białowieska, która rozciąga się na powierzchni aż 150 000 hektarów. Należy pamiętać, że jest to ostatni pierwotny las na Niżu Europejskim – jest tak dlatego, ponieważ żadne z rosnących tutaj drzew nie zostało posadzone przez ludzką osobę. Przeciętni wiek drzew w tym lesie wynosi aż 126 lat. W tej puszczy znaleźć można wiele gatunków zwierząt, w tym bardzo ciekawe ssaki. Zaliczyć do nich możemy: wilki, wydry, rysie czy żubry. Las ten został dodany do listy UNESCO w 1992 r. Puszcza Białowieska jest najsławniejszym lasem w Polsce.

Auschwitz- Birkenau

Kolejnym ciekawym, ale i tragicznym miejscem na liście UNESCO jest Auschwitz-Birkenau. Jest to przede wszystkim największy obóz masowej zagłady zbudowany przez Niemców podczas Drugiej Wojny Światowej na terenie Rzeczpospolitej. Warto zaznaczyć, że jest to jedyny obóz koncentracyjny, który znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Został on dodany do listy w 1979 roku – figuruje tam pod nazwą „Auschwitz-Birkenau”. Obecnie jest miejscem, które przyciąga tłumy turystów.

Taxi wodne Gdynia

Redakcja gdanskhostel.com.pl

Na stronie gdańskhostel znajdziesz ciekawe artykuły dotyczące wakacyjnych podróży i turystyki. Znajdziesz także porady i rekomendacje dotyczące, nie tylko wakacyjnych, aktywności sportowych i rekreacyjnych.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?