Tutaj jesteś

Żeglowanie w Polsce – jak zacząć przygodę z tym sportem?

5 stycznia 2022 Hobby jak zacząć żeglować


Żeglarstwo jest jedną z piękniejszych dyscyplin sportu. Wystarczy rzut oka na jachty, by dostrzec ich urok i efektowny wygląd. Dla wielu ludzi jachting wydaje się być zupełnie nieosiągalny, ponieważ panuje przekonanie, że żeglowanie w Polsce wiąże się z ogromnymi nakładami finansowymi, co nie jest tak do końca prawdą.

Żeglarstwo – co musisz wiedzieć?

Na początku należy zaznaczyć, że istnieje kilka odmian żeglarstwa, po pierwsze regatowe i turystyczne, a także morskie, śródlądowe, a także jachtowe i deskowe, czyli popularny windsurfing. Początek przygody z żeglarstwem najlepiej rozpocząć od kursu. W praktyce wygląda to tak, że nie ma ograniczeń wiekowych i często zdarza się, że już kilkuletnie dzieci są zapisywane na zajęcia. To, o czym należy pamiętać, to w żeglarstwie nadaje się uprawnienia, podzielone na trzy stopnie, czyli patenty: żeglarz jachtowy, sternik morski i kapitan jachtowy. Ważne jest także to, że bez odpowiednich uprawnień nie ma możliwości wypożyczenia jachtu.

Jak zacząć żeglować?

Jak zostało wspomniane, każdy wiek jest dobry, aby zacząć naukę żeglarstwa, ale żeby zdobyć uprawnienia trzeba mieć ukończone 14 lat. Pierwsze dwa stopnie, czyli żeglarz jachtowy i sternik morski wymagają od kandydata zadania egzaminu organizowanego przez przez Polski Związek Żeglarski. Jak w wielu przypadkach, także w tym, egzamin składa się z części teoretycznej i praktycznej. Przed przystąpieniem do egzaminu zaleca się odbycie kursu, może być weekendowy. Fajnym pomysłem jest też obóz żeglarski, na którym instruktorzy przekażą wiedzę niezbędną do zaliczenia.

Co dają uprawnienia żeglarskie?

Każdy, kto ma patent żeglarski może oczywiście prowadzić jacht na wodach śródlądowych bez żadnych ograniczeń. Taka osoba może również pływać po otwartym morzu, ale długość kadłuba jednostki pływającej nie może przekroczyć 12 metrów. Nieco inaczej wygląda to w przypadku posiadania uprawnień sternika. Można wtedy samodzielnie prowadzić większy jacht, do 18 metrów długości. Mając uprawnienia i odpowiednio długi staż można zostać kapitanem.


Wbrew powszechnie panującej opinii, żeglarstwo jako sport nie wymaga kosmicznego budżetu. Sam kurs można zrobić już od 990 złotych, natomiast wyjazd na obóz to wydatek rzędu 2 tysięcy. Największe koszty są związane z żeglarstwem regatowym – 10 tysięcy złotych, ale prawda jest taka, że nie każdy musi uprawiać ten sport wyczynowo. Żeglarstwo uchodzi za sport elitarny i nie ma w tym niczego dziwnego, bo jeśli przyjrzeć się cenom jachtów to można uznać, że nie jest to hobby dla każdego. Tak naprawdę nie trzeba od razu wydawać majątku na jacht czy łódkę. Bardzo często zdarza się, że kapitanowie szukają załogantów na kilkudniowy rejs, np. po Morzu Bałtyckim. Za taką formę żeglarstwa płaci się od 1000 do 1500 złotych. Alternatywą może być czarter, który na Mazurach kosztuje około 700 złotych za dobę, a w popularnej turystycznie Chorwacji 1500 złotych. Na wymienionych przykładach widać, że można spełniać marzenia o żeglowaniu nie będąc właścicielem jachtu.

Miejsca parkingowe w Gdańsku

Redakcja gdanskhostel.com.pl

Na stronie gdańskhostel znajdziesz ciekawe artykuły dotyczące wakacyjnych podróży i turystyki. Znajdziesz także porady i rekomendacje dotyczące, nie tylko wakacyjnych, aktywności sportowych i rekreacyjnych.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

100 rzeczy do zrobienia w wakacje

Co robić w wakacje?

6 stycznia 2022

Jesteś zainteresowany reklamą?