Tutaj jesteś

Jazda na rolkach – proste porady

6 stycznia 2022 Hobby nauka jazdy na rolkach


W obecnych czasach jazda na rolka stała się prawie tak popularna, jak jazda na rowerze. Coraz częściej można zauważyć dzieci, które próbują się nauczyć jazdy na niej. Z pozoru ta czynność wygląda na trudną, jednakże nie jest wcale taka trudna do opanowania, jak mogłoby się wydawać. Warto dowiedzieć się, jak nauczyć się jazdy na rolkach.

Nauka jazdy na rolkach

Wielu osobom nauka jazdy na rolkach wydaje się trudnym sportem, lecz właściwe nastawienie, odpowiedni sprzęt i pomoc doświadczonych osób pozwoli nauczyć się jej. Warto podkreślić, że na rolkach jeździć uczą się nawet czteroletnie dzieciaki. Jeżeli jedynie ich koordynacja ruchowa jest odpowiednia rozwinięta, a chęci spore, to nic nie będzie stało na przeszkodzie, aby zacząć jeździć na rolkach.

Jazda na rolkach to niesamowicie korzystny sport dla naszej kondycji zdrowotnej. Dzięki niej nasze mięśnie się rozwijają. Ponadto poprawia samopoczucie i pozwala odstresować się po trudach całego dnia. Do niedawna wydawało się, że jest to sport mało popularny, jednakże od lat tendencja idzie w górę. Bardzo ważne jest, by mimo niepowodzeń nie zniechęcać się do niej na samym początku. Przede wszystkim rolki to umiejętność utrzymywania równowagi – podobnie jak podczas jazdy na rowerze, nartach, snowboardzie itd. Prawdą jest, że jest to trochę trudniejszy sport od jazdy na rowerze, lecz każde podniesienie się z podłoża powinno przynieść bardzo korzystne rezultaty – w efekcie przyniesie przyjemniejszą jazdę. Mimo tego, że na samym początku rolki mogą sprawić wiele trudności, to z czasem opanowując prawidłową technikę, będziemy robić coraz większe postępy. Jeżeli opanujemy podstawy jazdy na rolkach, to szybciej nauczymy się kolejnych – nawet bardziej skomplikowanych – manewrów.

Prawidłowe utrzymywanie równowagi

Podczas nauki jazdy na rolkach, kluczowym aspektem będzie prawidłowe utrzymywanie równowagi. Pierwsza lekcja najlepiej, jeśli odbędzie się na płaskiej powierzchni, aby wszelkie nierówności na podłożu nie sprawiły nam większych trudności, a upadek nie spowodował braku chęci do dalszego treningu. Istotną kwestią w nauce jazdy na rolkach będzie prawidłowa postawa naszego ciała. Jeżeli mamy już rolki na nogach, to kolana powinny być zawsze lekko ugięte – podobnie jak podczas jazdy na nartach – tułów natomiast musi być lekko pochylony do przodu. Pierwsze treningi mogą zacząć się od wolnego chodu. Jedną nogę powinniśmy lekko wysunąć do przodu i na przemian. Należy pamiętać o tym, że powolna jazda pozwoli nam lepiej wyczuć nasze ciało podczas jazdy na rolkach. Jeśli opanujemy już równowagę z chodu, to można śmiało przejść w bieg.

Trzeba też wspomnieć o bezpieczeństwie, które jest bardzo ważne podczas jazdy na rolkach. Przede wszystkim musimy kupić ochraniacz oraz kask, które zapewni właściwe zabezpieczenie przed potencjalnym upadkiem naszego ciała. Ponadto mając taki sprzęt na sobie, nasza obawa, iż coś nam się stanie, z pewnością powinna zmaleć do minimum. Poprawi to komfort psychiczny, co przełoży się na lepsze efekty jazdy na rolkach.

Miejsca parkingowe w Gdańsku

Redakcja gdanskhostel.com.pl

Na stronie gdańskhostel znajdziesz ciekawe artykuły dotyczące wakacyjnych podróży i turystyki. Znajdziesz także porady i rekomendacje dotyczące, nie tylko wakacyjnych, aktywności sportowych i rekreacyjnych.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

100 rzeczy do zrobienia w wakacje

Co robić w wakacje?

6 stycznia 2022

Jesteś zainteresowany reklamą?